banner133

HEDEFİMİZ KADASTRO’DA DÜNYADA MODEL ÜLKE OLMAK

İstanbul Tapu ve Kadastro Bölge Müdürü Sedat Cömertoğlu, ülkemizde yapılan Tapu ve Kadastro çalışmalarıyla dünyanın bir çok ülkesine ve özellikle az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere bu alanda model olma hedefinde olduklarını söyledi. Cömertoğlu, mülkiyet hakkının geleceğe taşınmasının önemine de dikkat çekti.

26 Ekim 2016 Çarşamba 20:34
Bu haber 9749 kez okundu
HEDEFİMİZ KADASTRO’DA DÜNYADA MODEL ÜLKE OLMAK
  

 

 

İstanbul Tapu ve Kadastro Bölge Müdürü Sedat Cömertoğlu: 
“HEDEFİMİZ KADASTRO’DA DÜNYADA MODEL ÜLKE OLMAK”

 

İstanbul Tapu ve Kadastro Bölge Müdürü Sedat Cömertoğlu, ülkemizde yapılan Tapu ve Kadastro çalışmalarıyla dünyanın bir çok ülkesine ve özellikle az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere bu alanda model olma hedefinde olduklarını söyledi. Cömertoğlu, mülkiyet hakkının geleceğe taşınmasının önemine de dikkat çekti.


İstanbul’da 2011 yılından beri Tapu ve Kadastro Bölge Müdürü olarak görev yapan Türkiye’nin başarılı bürokratlarından Sedat Cömertoğlu, kurumun çalışmaları hakkında bilgi verdi. Vatandaşın mülkiyet hakkını koruma çabası içinde olduklarını ve yaptıkları çalışmalarla bu alanda Dünyada örnek kurumlar arasına girme hedefine doğru koştuklarını anlatan Cömertoğlu, 15 Temmuz sonrasında terör örgütü FETÖ’nün el konulan mallarının da Hazineye ve Vakıflar Genel Müdürlüğüne devredildiğini söyledi. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin memleket sevdalısı olduğunu ve bunun için gece gündüz demeden çalıştığını ifade eden Cömertoğlu, “Cumhurbaşkanımızın Bülent Tüfenkci’yi bu göreve getirmesi lütuf değil çok isabetli bir karardır. Kendisiyle gurur duyuyoruz” dedi. Şafak Gazetesine konuşan Cömertoğlu çalışmaları, hedefleri ve Malatya’ya yönelik şunları söyledi:DİJİTAL TAPU KADASTRO’DA MOBİL BİLGİLENDİRME

 

İstanbul, Kocaeli ve Sakarya illerinden sorumlu olduğumuz bölgemizde 67 ilçe Tapu Müdürlüğü, 3 İl Kadastro Müdürlüğü ve 40 Kadastro Mühendislik birimi olmak üzere toplam 111 adet birimle hizmet veriyoruz. 5 yıllık çalışma süresince; ülkemiz genelinde 80 yıldan beri devam eden tesis kadastrosu çalışmalarını tamamladık.  2/B arazilerinin kadastro çalışmalarını tamamlayarak satışa konu edilenlerin tapuları Defterdarlıklara teslim ettik. MEGSİS (Mekansal Gayrimenkul Sistemi) projesi kapsamında 1912 yılından bugüne kadar kadastrosu yapılan parsellerin sayısal değerleri bilgisayar ortamına atılarak tüm yetkili ve lisanslı kullanıcıların istifadesine sunduk. Mobil tapu-kadastro bilgilendirme sistemi ücretsiz olarak vatandaşlarımızın faydalanmasını sağladık. Belediyelerle iş birliği içerisinde inşaat mimari projelerinin kağıt ortamında alınmasına son verilerek elektronik arşiv uygulamasına geçilmesine önderlik ettik. 2015 yılında Türkiye genelinde yılda 22 milyon, Bölgemiz sorumluluk alanında 5.5 milyon ve İstanbul’da 3.7 milyon kişinin Tapu kadastroda işlem yaptırdığını düşünürsek vatandaşımızın en sık hizmet aldığı devlet kurumlarından biri olduğumuz ortaya çıkar. Bu nedenle personelin hizmet içi eğitimine de çok önem veriyoruz.


 

HEDEFİMİZ KADASTRO’DA ULUSLARASI ALANDA MODEL OLMAK

 

Kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerimizin gerçekleştirilmesi için “gelişmiş ülkeler içinde iyi bir yerde bulunduğumuz sektörel gelişmişliğimizi daha çok çalışarak ve teknolojiyi en üst seviyede kullanarak dünyada lider ve gelişmekte olan ülkelere model ülke olabilmek” hedefi  içindeyiz. Bu amaçla; Bilgi Teknolojilerini kullanan ve sunan, Sürekli kendini geliştiren, Modern yönetim anlayışıyla idare edilen,  Hizmet verdiği vatandaşların ve çalışanlarının memnuniyetini ön planda tutan, Doğru ve güncel bilgileri sunan, Dünya ülkeleri ile alanında bilgi birikimini ve teknolojisini paylaşan bir kurum olmaya gayret ediyoruz. 17-21 Nisan 2017’de İstanbul’da 3 bini aşkın yerli yabancı katılımcıyla 2’nci Arşiv Kongresine ve yıl sonunda da  2’nci Dünya Kadastro Zirvesine ev sahipliği yapacağız


OHAL SERVİSİ İLE ŞÜPHELİ İŞLEME GEÇİT YOK

15 Temmuz sonrasında FETÖ terör örgütüne üye kuruluşların taşınmazlarına ilişkin başlatılan çalışmalar neticesinde 5 bin 450 adet taşınmaza el konuldu. Bunlardan 3 bin 350’si Hazine’ye, 2 bin 100’ü ise Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devredildi. Genel Müdürlüğümüz tarafından kurulan OHAL işlem servisi  ile  şüpheli işlem bildirimleri, yazışma yapılmaksızın, tek merkezden sorgulanması yapıldı.

MÜLKİYET HAKKININ GELECEĞE TAŞINMASI

Bir ülkenin varlık nedenlerinin en önemli göstergelerinden biri taşınmaz mülkiyetinin tesisi, muhafazası ve istikbale güvenle taşınmasıdır. Bu görevi gururla yürüten ve en temel kamu kurumları arasında bulunan Tapu ve Kadastro teşkilatının bir mensubu olarak, ülkemizin tüm fertlerine hizmet etmenin, mevcut imkanlarımız, birikimimiz ve teknolojik atılımlarımızla dünyanın bir çok ülkesine rehberlik edebilecek düzeyde olduğumuzu söyleyebiliriz 

SAYIN TÜFENKCİ’NİN MALATYALILAR DA ÖZEL BİR YERİ VAR 

Malatya’dan 20 yıl aradan sonra bir bakan çıkmış olması elbette bizleri mutlu etti. Tecrübesi ve hukukçu kimliği, yardımseverliği, dürüst, adaletli, yenilikçi, yapıcı, çalışkanlığı ve yönetim becerisi ile hemşehrilerimiz nezdinde çok özel bir yere sahip olan Tüfenkci’nin bu göreve getirilmiş olması bizi daha da mutlu etti. Kendisinin bu göreve getirilmesi lütuf değil  bilakis Cumhurbaşkanımızın çok isabetli bir seçimidir. Sayın Bakanımızın da, bu sorumluluğun bilinciyle kendisinden beklenen performansın çok üzerinde günlük bir-kaç saat uykuyla ülkemize olağanüstü bir katkı sunduğu tüm kamuoyunun dile getirdiği bir gerçektir. Ülkemizin iç ve dış istikrarı ve istikbaline matuf çok önemli bir bakanlığın en üst sorumluluk mevkisinde bulunması bizler için gurur vesilesidir. Bürokrasinin, kırtasiyeciliğin ve statükonun azaltılması, etik değerlerin hakim kılınarak şeffaflık, dürüstlük ve adaletin tesisi, ticaretin canlandırılması ve haksız rekabetin önlenmesine yönelik çok yararlı çalışmaları iş dünyasına büyük bir zaman tasarrufu sağlamıştır.

 


TİCARETTE DEVRİM GİBİ KANUNUN MİMARI

 Ülkemiz için devrim niteliğindeki “Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu”nun mimarı Sayın Bakanımız olmuştur. Bu kanunla;  tacir, esnaf, çiftçi, taşınır rehni karşılığında kredi kullanabilme imkanına kavuştu. Sayın Bakanımızın görevi süresince devlet adamı bilinci ve sorumluluğu ile ülkemiz ve memleketimiz yararına kalıcı ve çok hayırlı hizmetler yapacağından en ufak bir şüphemiz yoktur.

 

 
1960 yılı Malatya ili Arapgir ilçesinde doğdu. İlk, orta ve liseyi Arapgir’de tamamladıktan sonra üniversite eğitimini Ankara’da tamamladı. Anadolu Üniversitesi İş idaresi bölümünde, yüksek lisansını ise İstanbul Okan Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kentsel Dönüşüm üzerine yaptı. Doğduğu topraklar olan Malatya’da kamu görevine başlayan Sedat Cömertoğlu, Sivas, Çorum, Ankara, Kırıkkale, Muş, Elazığ, Konya’da görev yaptıktan sonra 2011 yılında İstanbul Tapu ve Kadastro Bölge Müdürü olarak atandı.

 

 

TARİHİ BELGELERİ SAKLIYORUZ

 Tapu ve Kadastro arşivlerinde, İstanbul’un fethinden bu güne kadar korunmuş kıymetli evraklar bulunuyor. Bunlardan bazıları şöyle: 65 metre uzunluğunda (rule halinde) ceylan derisi üzerine nakşedilmiş Ayasofya Vakfiyesi, Yurt Dışı Zabıt-Kayıt Defterleri, Vakıflar Tapu (Temessük) defterleri, Köy ve Yayla Sınır Kayıtları ile Mer'a Tahsis Kararları, Yurt Dışı Hasılat Kayıtları, Tapu Tahrir Defterleri, Osmanlı tuğraları, mühürleri, sikkeleri, kalıpları, yazı takımları, Padişah fermanları, mülk senetleri, tahsis ve mülk senetleri, Emirname, Salname, İcar belge ve senetleri, Yoklama Defterleri, Mufassal Defterleri, Evkaf Defterleri, İcmal Defterleri, Timar ruznâmçe defterleri, Derdest Defterleri, Cebe Defterleri, Kal’a ve mustahfızan defterleri, Vakf-ı Cedid Defter ve Belgeleri. (Ahmet Yunus TUNÇ-İSTANBUL)

 


Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner140
  banner130
  banner131
  Hava Durumu
  Tümü Anket
  Ne Tür Haber Okuyorsunuz ?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  SPOR TOTO SÜPER LİG

  Tür seçiniz:
  E-Gazete
  • Haber-Sistemi - 10 Ağustos 2011Manşeti
  Karikatür
  • Twiit
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv

  banner129

  Safak Gazetesi MES Yan Sol -->