banner133

“İhmal edilmişliği bitirmek için çalışacağız”

Hekimhan Derneği, 1990’lı yıllarda kurulmuş, sadece Hekimhan değil tüm dünyaya hizmet eden bir kuruluş olarak dikkat çekiyor. Şafak Gazetesi olarak, Hekimhanlıların buluştuğu görüştüğü ve dertleştiği dernek merkezinde dernek Başkanı Turan Karadağ ile görüştük. Hekimhan ve Malatya özelinde görüştüğümüz Turan Karadağ, çok özel açıklamalarda bulundu. Yeni yönetim kurulunun seçilmesinin akabinde organize edilen kahvaltılı toplantıya kuruluştan günümüze kadar eski başkanlar da dahil olmuştu. Birlik ve beraberlik adına güzel mesajların verildiği bu toplantlılarla ilgili görüşünü almak istediğimiz Turan Karadağ’dan öncelikle kendisini tanıtmasını isteyeceğiz.

22 Mart 2017 Çarşamba 22:07
Bu haber 3010 kez okundu
“İhmal edilmişliği bitirmek için çalışacağız”
 Hekimhan Derneği Başkanı Turan Karadağ:

“İhmal edilmişliği bitirmek için çalışacağız”

 

RÖPORTAJ: MUZAFFER TUNÇ

 

Hekimhan Derneği, 1990’lı yıllarda kurulmuş, sadece Hekimhan değil tüm dünyaya hizmet eden bir kuruluş olarak dikkat çekiyor. Şafak Gazetesi olarak, Hekimhanlıların buluştuğu görüştüğü ve dertleştiği dernek merkezinde dernek Başkanı Turan Karadağ ile görüştük. Hekimhan ve Malatya özelinde görüştüğümüz Turan Karadağ, çok özel açıklamalarda bulundu. Yeni yönetim kurulunun seçilmesinin akabinde organize edilen kahvaltılı toplantıya kuruluştan günümüze kadar eski başkanlar da dahil olmuştu. Birlik ve beraberlik adına güzel mesajların verildiği bu toplantlılarla ilgili görüşünü almak istediğimiz Turan Karadağ’dan öncelikle kendisini tanıtmasını isteyeceğiz.


1960 Malatya Hekimhan, Çanak Pınar’da doğdum. Orta öğrenim tahsilimi Malatya’da, Yüksek lisansımı ise İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi’nden Yüksek Mühendis olarak tamamladım. İki yıl Orman İşletmelerinde Adalar Bölge Şefliği yaptım. 1990 yılından itibaren kendi işim olan Doğa Orman Ürünleri şirketimin başında ithalat-ihracat işleri ile uğraşmaktayım. Derneğimizin merkezi İstanbul Üsküdar dadır. Biz Hekimhanlılar olarak memleketimizi, köylerimizi çok sevdiğimiz için bize öneri ile geldiler derneğimizde olağan üstü bir genel kurul var dediler. Bu kurul toplantısında derneğimize el birliği ile destek olalım ve ayağa kaldıralım dediler. Gelen insanlar kıymetli insanlardı. Bizler de tabii ki bu kıymetli insanları kıramadık. Ben de kendilerine sadece bu iş benimle olmaz hepimiz taşın altına elimizi koyacak isek olur dedim. Hekimhanlıları bir gece yaparak nasıl toparlarız, bir araya nasıl getiririz düşüncesiyle yönetim kurulu olarak kararlar aldık. Biraz da işimizden bahsedecek olursak, biz Ukrayna ve Rusya’dan tomruk olarak ağaç ürünleri getiriyoruz. Maltepe’deki biçme fabrikamızda işleyerek inşaat firmalarına, bayilere satıyoruz. İnşaat alanında kapısından, penceresine bütün mamullerimiz mevcut. Orman ürünlerini dış ülkelerden getirmemizin sebebi rahmetli Turgut Özal bu işin öncülüğünü yaparak ithalatı başlatmıştır ve iyi ki de yapmıştır. Türkiye’den çıkan orman ürünleri senelik 300 metreküptür, biz senelik 3000 metreküp orman ürünü ithal ediyoruz. Eğer biz bunları yapmamış olsak Türkiye’de şu anda meyve ağaçları da dâhil ağaç kalmaz! Onun için dışarıdan almak zorundayız. Türkiye’nin en büyük kaynağı Rusya ve Ukrayna’dır. İnşaat sektöründe pirevit ürünü var, bir tane pirevit üç metre yer kaplıyor. Bu olunca hem daha rahat oldu hem de daha sağlam oldu. Sonuçta ağacın kullanılmadığı alan yok. Ben İstanbula geldiğimde siyasal bilgiler üzerine eğitim almak istiyordum. Sonra yanlış tercih yapıp Orman Fakültesi’ni seçtim.  Orman Fakültesi’ni seçince birinci sınıfta okula gitmekte zorlandım daha sonra baktım ki çok doğa ile baş başa bir iş benimsedim ve sevdim. Ben ayrıca sporcuyum triatlon yapıyorum, yüzme, bisiklet ve koşu üçü bir arada spor yapıyorum. Şu anda yaşım 58 ve hâlâ spor ile uğraşıyorum. Ben şuna inandım İstanbul zor bir şehir olduğu için, gıdası farklı, havası farklı tek çözüm de spor yapmak. Her sabah 05:30’da kalkarım bizim gibi 25 civarı iş adamı var. Öğrencilerim var. Spor yaparız onlarla. İşimiz ile ilgili en az 16 ülke gezdik. O bölgelerin ağaçlarını ormanlarına gidip inceliyorduk ve biz bunu istiyoruz diye karar veriyorduk. Evliyim iki kızım var. Eşim ise öğretmen emeklisidir. Büyük kızım endüstri mühendisi, küçük kızım avukat. Yurt dışında ben ona ya hakim, savcı ol ya da okulda hoca ol dedim. Onun içinde 5 sene yurt dışında doktora yapacak sonra gelip okulda kalacak. Büyük kızımın 6 yabancı dili var.

Sayın Karadağ, sözünüzün burasında küçük bir anekdotu anlatmak isterim. Hekimhanlılar ya doktor olur, ya da savcı. Osman Pektaş ağabeyimiz vardı İstanbul başsavcı vekilimizdi. O da Hekimhanlıydı. Bir gün ona sordum, “Bu Hekimhan’dan neden bu kadar okumuş çıkıyor” diye. Kendisi “Hekimhan’ın toprağı verimli olmadığı için herkes dışarı okumaya çıkar” demişti. Tekrar size dönecek olursak, Hekimhan’dan çıktıktan, sonra özlemini çektiğiniz bir şey var mı? Malatya ve Hekimhan ile ilgili.


Ben Hekimhan’dan buraya lise sonu iki ay kala derslerimi bitirmeden İstanbul’a geldim. Büyük bir dershaneye gittim. Gece otelde komilik yaptım, gündüz okula gidiyordum. O arada ben parayı da buldum okulu da bitirdim. Hiç babama yük olmadan kendim burada evlendim. Hatta öğrenciyken ben Beşiktaş Stadı’nın arkasında Osman Kadra’nın lunaparkı vardı. Lunaparkın orada ben arabalara bilet satıyordum. O zaman da kendi ekmeğimi kazanıyordum. Onun için gittim köyüme Olimpik yüzme havuzu yaptırdım herkesin kullanımına açıktır. Bir gün kaymakama Çanak Pınar’da bir havuz var. İş adamları sizi kandırıyor demişler havuz olur mu hiç Çanak Pınar’da diye Kaymakam inanmamış ben gideceğim bakacağım demiş. Ben orada halka yüzme havuzunda şortundan, yemeğine kadar hizmet veriyorum. Sadece gelip yüzüp gidecek hepsi bu. Havuzun her şeyini ben yaptım alttaki makine dairelerini, temizliğini. Hekimhan’ı ve köyümü çok seviyorum. Yöresel yemeklerimizden analıkızlı, elekçi köftesi, kömbe dolması ve sacda açık ekmeği yemeklerini çok seviyorum.


Sayın Başkanım, bize bir Orman mühendisi olarak hekimhan’nın meşhur cevizlerinden bahseder misiniz?

Hekimhan’da ceviz normal şartlarda yapraklı ağaca girdiği için bizim konumuzun dışında ama ceviz ağacı orman ağacı olarak kullanılır. Cevizin Malatya’da meşhur olmasının sebebi ise bizim Kozdere diye bir köyümüz var. Oranın iklimi cevize uygun olduğu için bütün şenliklerde hep bizim cevizimiz birinci gelir.


Sayın Karadağ, bize Hekimhanlılar Derneği’nin kuruluşundan ve yapılanlardan bahseder misiniz?

Hekimhan Derneği 1991’de kurulmuştur. Kurucu üyelerimizin başında Hamit Doğan, Selahattin Alpay,Aytekin Aydın, İlhan Başkan, Paşa Koç, Erdal Başkan ve tabi arada unuttuklarım olursa beni bağışlasınlar. 22 Ocak’ta ise ben ve ekibim devraldı yönetimi. Hekimhan Kültür Ve Dayanışma Derneği 2017 Olağanüstü Genel  Kurul Asil Ve Yedek Listesi şöyledir: Yönetim Kurulu Asil ;Turan KARADAĞ,İlhan DENİZ,Ali Kemal GÖKÇE,Ünal PEKTAŞ,Ekrem ERDEM,Ali KALAYCI,Altan KORKMAZ,Uğur ALPAY,Ayfer NAKIŞ,Pervin KINIK,Mustafa SARIBAŞ,N.Rıza ÇELEBİOĞLU,Rukiye UZUNÇAYIR,Orhan YILMAZ,Faik DİNÇ, Yönetim Kurulu Yedek Liste,Yalçın KORKMAZ,Durmuş SARIBAŞ,Abidin VAROL,Fahri ATABAY,İsmet ÖZKUL,Mahmut TOKMAK,Kayhan KORKMAZ,Kazım ALPAY,Şevket KÖSE,Vehbi ÖZER,Bahri ALTUNTAŞ,Tahsin KÖSE,Oktay TATLI,M.Turan KARA,Rıza FIRAT,Denetim Kurulu Asil;Nihat ALPAY,Ali Seydi GÖKÇE,Amil ATABAY,Denetim Kurulu Yedek;Nesimi ÖZCAN,Mahmut KOÇ,Kaya OKU.


 Bürokrasi işlemlerini tamamladıktan sonrada bu kahvaltı proğramını düzenledik. Bundan sonra etkinliklerimiz haftada bir gün sıra geceleri gibi herkesin katılabileceği etkinlikler düzenleyeceğiz ki buraya hareket kazandıralım. 21 Mayıs gibi de piknik etkinliği planlıyoruz.
Sayın başkan, talebelere burs veriyor musunuz?

Bizden önceki başkanlar burs vermişler. Hatta bu işin üzerinde de uğraşmışlar. Son iki senedir fazla gelip giden olmayınca sıkıntı olmuş. Hiçbir şeye bakmamışlar. Hekimhanlıların beraberliğini sağlayarak düzene gireceğiz. Biz burayı devralınca 26 bin lira borç ile devraldık. Şu anda bizim 26 bin borcumuz var. Bunu nasıl ödeyeceğimize gelirsek şimdiye kadar üyelerimizden de fazla bir aidat girişi olmamış ama biz yaptığımız toplantıda arkadaşlar herkes elini cebine soksun dedik. Herkes karınca kararınca para verdi. 3-4 bin lira civarında para toplandı. Geri kalan parayı da İlhan Deniz, Kenan Gökçek, ve diğer arkadaşlar ödeyecek. Biz burada kaldığımız sürece bu parayı ödeyeceğiz. Bu borç ödendikten sonra biz ne yapabiliriz bakacağız. Cenazeye mi gideceğiz, çocuk okutabilir miyiz, hastaya yardım edebilir miyiz?  Biz bu seneyi borçları kapatmak için çaba göstererek geçirmeyi planlıyoruz. Dolayısıyla burs verme imkânımız bu dönem olmayabilir.


Sayın Karadağ, Hekimhanlıların İstanbul’daki yerleşim yerleri, meslekleri gibi bir veri tabanı oluşturdunuz mu?

Derneğimize üye olanlar ne derneğe gelmişler, ne de ilgilenmişler. Hatta telefonları bile yok. Normalde aktif üyeyi saysan 30 kişidir. Geri kalan 450 kişiyi de aktif olarak tutacağız. Nerede Hekimhanlı var, nerede hemşerimiz var, nerede bürokrat var, hepsinin yanına gideceğiz. Mesela birincisi Ali Osman hocamız. Danone’nin genel müdürüymüş. Yanına gittik bir hediyeyle. Mesela biz buradan kalktık Kaymakamımızı ziyaret ettik. Çok iyi karşıladı. Hanımının annesi Hekimhanlı imiş.Sayın Başkanım, Malatyalılara ve Hekimhanlılara bir mesajınız var mı?

Hekimhanlıların bu derneğimizin çatısı altında bir araya gelerek birlik olmasını istiyoruz. Türkiye çok zor şartlardan geçiyor. Bir sivil toplum örgütü olarak kendimizi hissettirmemiz lazım geldiğine inanıyorum. Her gittiğimiz yerde mesela bir yürüyüş mü var bizim de içinde olmamız lazım. Malatyaspor maç yapıyor gidip destek vereceğiz. Hissettireceğiz kendimizi.Şafak GazetesiBu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner140
  banner130
  banner131
  Hava Durumu
  Tümü Anket
  Ne Tür Haber Okuyorsunuz ?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  SPOR TOTO SÜPER LİG

  Tür seçiniz:
  E-Gazete
  • Haber-Sistemi - 10 Ağustos 2011Manşeti
  Karikatür
  • Twiit
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv

  banner129

  Safak Gazetesi MES Yan Sol -->