banner133

“Erdoğan, Türkiye’ye yakışır bir duruş sergiliyor”

Turgut Özal’ın sadece Türkiye’ye değil Azerbaycan’a da büyük katkıları olduğunu söyleyen Tüm Azerbaycanlılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Akil Sametbeyli, bu nedenle Malatyalılara karşı ayrı bir sevgilerinin olduğunu söyledi. Sametbeyli, bir başka Malatyalı Gümrük ve ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin de taktire şayan çalışmalar yaptığını kaydetti.

30 Ekim 2016 Pazar 20:19
Bu haber 10425 kez okundu
“Erdoğan, Türkiye’ye yakışır bir duruş sergiliyor”
 Tüm Azerbaycanlılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Akil Sametbeyli: “Erdoğan, Türkiye’ye yakışır bir duruş sergiliyor”

Turgut Özal’ın sadece Türkiye’ye değil Azerbaycan’a da büyük katkıları olduğunu söyleyen Tüm Azerbaycanlılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Akil Sametbeyli, bu nedenle Malatyalılara karşı ayrı bir sevgilerinin olduğunu söyledi. Sametbeyli, bir başka Malatyalı Gümrük ve ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin de taktire şayan çalışmalar yaptığını kaydetti.

 

Özal ve Elçibey devam etmiş olsa  Azerbaycan ile Türkiye bırakın gümrüğü çoktan birleşmişti, aramızda hiçbir sınır olmazdı. Biz neler hayal ediyorduk şimdi daha gümrük problemini bile halledememişiz” Bu sözler  Tüm Azerbaycanlılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Akil Sametbeyli’ye ait. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Gümrük ve ticaret Bakanlığına Bülent Tüfenkci’nin getirilmesinin çok doğru bir karar olduğunu söyleyen Sametbeyli, Turgut Özal’dan dolayı Malatyalılara karşı ayrı bir sevgileri olduğunu kaydetti. Azerbaycan hükümetinin Sovyetler’den bağımsızlığını kazanan ülkelere yüzde 18 gümrük vergisi uygularken kendi öz kardeşi Türkiye’den gelen mallara ise yüzde 36 vergi uyguladığını hatırlatan Sametbeyli, bunun da Azerbaycan’ın doğru yönetilmediğini gösterdiğini söyledi. Azerbaycan’ın ilk seçilmiş cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey’in önce koruması sonra damadı olan ve bugün onun tarafından kurulan Tüm Azerbaycanlılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığını yapan Akil Sametbeyli Şafak Gazetesine verdiği röportajda çarpıcı açıklamalarda bulundu.

RUSLAR’DA TÜRKİYE FOBİSİ

Askerlik yaparken iki üst düzey Rus generalin konuşmasına şahit olan Sametbeyli şunları söyledi: “Dünyadaki orduları analiz ediyorlardı ve  Türkiye ordusunun dünyada savaş ruhuna ve disipline göre bir numara olduğunu söylediklerinde ben çok gururlanmıştım. Bunu özellikle vurgulamak istiyorum çünkü Türkiye’de bir Rus fobisi var  ben Sovyet ordusunda mecburi askerlik yapmış biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim onlarda çok büyük bir Türkiye korkusu var. 

TÜRKİYE GÜCÜNÜN FARKINDA DEĞİL

Türkiye dışarıdan daha iyi görünüyor.  Bu anlamda ben Türkiye’nin dünyanın en büyük devleti olduğunu söylüyorum. Türkiye’nin dışında ikinci devlet yoktur ki kendi nüfusunun iki katından daha fazla sınırları dışında seveni olsun. Türkiye kendi gücünün farkında değil.ELÇİBEY VE TÜRKİYE SEVGİSİ

Elçibey’in 89-91 yıllarında korumalığını yaptım ve kendisini yakından tanıma fırsatı buldum.  Onun ne kadar geniş vizyon sahibi, stratejik bakış açısı olan bir lider olduğunu gördüm. O sadece kendi milletinin değil dünyanın tüm mazlum milletlerinin mutlu olmasını düşünüyordu.Türkiye hayranıydı ve bu sevgisinide taraftarlarına aşılamıştı.

ÖZAL VE TÜRKİYE MODELİ

Özal’ı saygıyla rahmetle yad ediyorum. Özal’a çok büyük sevgimizin nedeni birincisi gerçekten Türkiye’ye bir çağ atlatmış bir liderdir. Turgut Özal zamanında Rusya’da herkes Türkiye’nin ne kadar hızlı bir ekonomik ilerleme kaydettiğini konuşuyordu ve buna Türkiye modeli diyorlardı.  Özal bunu nasıl başardı diye araştırıyorlardı. Turgut Özal Türkiye’yi dünyaya açtı, geniş vizyon sahibiydi, iyi bir vatanseverdi. Özal, Elçibey’e çok ciddi destek veriyordu. Bu konuda Süleyman Demirel ile Özal arasında ciddi bir rekabet vardı. Demirel Haydar Aliyev’i, Özal; Elçibey’i destekliyordu.1. Körfez savaşı sırasında Turgut Özal, Musulu Türkiye sınırlarına katmak istiyordu.Süleyman Demirel karşı çıkıyordu.Gerekçesi:”Eğer Özal Mehter Marşıyla Musul’a girerse onu iktidardan hiçbir zaman indiremeyiz”.

TÜRK BİRLİĞİ ÖZAL’IN HAYALİYDİ

Özal Türk cumhuriyetlerinin bir araya gelip bir ekonomik güç olması için çok ciddi çalışmalar yaptı. Hatta  öldürülme sebeplerinin başında bu gelir. Özal son Türkistan ziyaretinde  Türk cumhuriyetlerini ziyaret etti. Çok ciddi ekonomik ve askeri anlaşmalar imzaladı. Bakü dönüşü uçakta Özal, gazetecilere verdiği bir mülakatta, “Elçibey çok iyi bir insandır. Eğer biz buna sahip çıkarsak Türk birliğini kuracağız.  Sahip çıkamazsak korkarım ki Türkiye’nin Türk cumhuriyetleri ile ilişkileri de sekteye uğrar” Böyle bir vizyon sahibiydi. Bu sebepten Özal’ı çok seviyoruz. Malatya’yı da Özal’ın memleketi olduğu için  seviyoruz. Bizler Türkiye’yi en az Türkiyeliler kadar severiz. 

ÖZAL ÖLDÜRÜLDÜ, ELÇİBEY DEVİRİLDİ

Türkistan ziyaretinden döndükten üç gün sonra Turgut Özal hakka yürüdü.Arkasından 2 ay sonra 1993’te Elçibey darbe ile devrildi maalesef,  çünkü Elçibey bir sene içerisinde Azerbaycan’ın devlet bütçesini 200 katına çıkarmıştı, Elçibey Türk cumhuriyetlerini bir araya gelmesi için Turgut Özal ile beraber çok hızlı bir ilerleme kaydetmekteydi. Elçibey döneminde Rus büyükelçisi Moskova’ya gönderdiği telgraf da ‘Elçibey üç yıl daha iktidarda kalırsa Azerbaycan Türkiye gibi bir ordu kuracak.  Çünkü Elçibey döneminde Azerbaycan ordusunu kuran Türkiye subaylarıydı. Azerbaycan ekonomik olarak çok güçlü bir devlet olacak. Azerbaycan Kafkaslarda örnek olacak ve  tamamen Kafkaslar Rusların kontrolünden çıkacak. Acil önlemler alınmalıdır’ Elçibey büyük bir koalisyon tarafından devrildi ve maalesef bu koalisyonun içinde Süleyman Demirel’de büyük rol almıştı”.Bu devrimin arkasındaki güçler Türk Birliğinden çok korkuyorlardı.


PARALEL YAPI AZERBAYCAN’DA ÇOK GÜÇLÜ

Azerbaycan’da paralel yapının 1991’de örgütlenmeye başladığını ve çok güçlü olduğunu  ileri süren Samatbeyli, bu yapının Erdoğan aleyhtarı propagandalar yaptığını söyledi. Azerbaycanda bu yapıya karşı etkin mücadele yapılamamıştır. Azerbaycan halkının yine de büyük bölümünün Erdoğan’ı sevdiğini belirten Sametbeyli, bu sevginin nedenini   de şöyle açıkladı: “Erdoğan Türkiye’ye yakışır bir duruş sergiliyor, dik duruyor ve Türkiye’nin büyümesi için mücadele ediyor. Türkiye’nin ve İslam aleminin sömürge olmaktan çıkarılması uğrunda mücadele veriyor.  15 Temmuz’dan sonra herkes Azerbaycan’da Erdoğan’ı daha fazla sevmeye başladı. 15 Temmuz’da tüm dünya Türk Milletine hayran kaldı. Tankı göğsünü gererek durduran çılgın Türklerin kahramanlığına dünya bir kez daha şahit oldu.Bu vesileyle ben Türk halkını kutluyorum.Türkiye’yi çok büyük bir beladan kurtardılar.Sn.Erdoğan ve Sn.Bahçeli’nin de o geceki duruşlarından dolayı kendilerini tebrik ediyorum.Sadece Türkiye’yi değil tüm İslam alemini büyük bir beladan kurtarmış oldular. Erdoğan Karabağ meselesini uluslar arası platformlarda dile getiriyor ve bu işgalin bir an önce sonlandırılmasını istiyor. Türkiye bu konuda en az Azerbaycan kadar hassastır.


TÜRKİYE BİZİM AĞABEYİMİZ

Biz bir millet ve iki devletiz! Türkiye Türk cumhuriyetleri içerisinde her yönüyle bizden çok çok ileride, bize abilik yapması gerekir. Erdoğan hem içeride hem dışarıda Türkiye’nin  toprak bütünlüğünün korunması, içeride birlik beraberliğin sağlanması için büyük mücadele veriyor. Türkiye bizim için çok önemlidir. Rahmetli Elçibey’in  bize öğrettiği ‘Türkiye cumhuriyeti sadece Türk dünyası için değil tüm İslam alemi için çok önemli  ve umut ışığıdır. Türkiye ne kadar güçlü olursa bize o kadar olumlu yansır, biz de hem askeri hem siyasi olarak bağımsızlığımızı pekiştirmiş oluruz. Biz de o kadar ilerlemiş oluruz’ sözü aslında olayın da özeti”


AZERBAYCAN’DAN TÜRKİYE’YE ÇİFTE VERGİ

Gümrük Bakanlığına Bülent Tüfenkci’nin getirilmesinin hem hukukçu olması hem de çok çalışkan bir kişiliğe sahip olması nedeniyle kendilerini de sevindirdiğini söyleyen Akil Sametbeyli, Azerbaycan’ın Türkiye’ye uyguladığı haksız verginin altını çizdi. Sametbeyli bu konuda da şikayetini şöyle dile getirdi: “Azerbaycan, eski Sovyetler Birliğine ait olan ülkelere yüzde 18 gümrük vergisi uyguluyor ama bizim öz kardeşimiz ve öz devlet saydığımız Türkiye’den gelen ürünlere yüzde 36 gümrük vergisi uyguluyor.Bu da ithalatçılarımızı farklı ülkelere yönlendiriyor. Bu bizim bir millet iki devlet felsefesine aykırı. Bakanımızdan Azerbaycan ile olan bu problemi çözmesini istiyorum.  Özal ve Elçibey devam etmiş olsalardı,Azerbaycan ile Türkiye bırakın gümrüğü, çoktan birleşmişti aramızda hiçbir sınır olmazdı biz neler hayal ediyorduk, şimdi daha gümrük problemini bile halledememişiz”.DEVLET TECRÜBESİ BAŞKA BİR ŞEY

Azerbaycan’ın petrol ve gaz ülkesi  olmasına karşın asgari ücretin 62 dolar  olduğunu, Türkiye’de ise 450 dolar olduğunu hatırlatan Sametbeyli, “Türkiye ekonomisi Azerbaycan ekonomisinden çok çok ileride  kurulmuş bir düzenli sistemi var, bir hiyerarşi yapısı var, bir devlet geleneği tecrübesi var. Bu konuda Azerbaycan çok gençtir ve maalesef doğru yönetilmiyor. Azerbaycan’ın kaynakları ile halkın refah düzeyi arasında uygunluk yoktur. Bu yönüyle de Türkiye bizim için örnektir ve alacağımız dersler vardır” diye konuştu.

TÜM AZERBAYCANLILAR BİRLİĞİ

Tüm Azerbaycanlılar Birliğinin Ebulfeyz Elçibey tarafından 1997 yılında kurulduğunu hatırlatan Akil Sametbeyli,  birliğin kuruluş amacını da şöyle özetledi: “Şu anki İran nüfusunun yüzde 55’i öz be öz Türk ve bunların da içerisinde Türkiye’ye çok büyük sevgileri var. Elçibey bu örgütü kurarken güney Azerbaycan halkının haklarını ve hukuklarını müdafaa etmek, onların problemlerini  kamuoyuna taşımak ve onların bağımsızlığı için, Güney-Kuzey Azerbaycan’ın birleşmesi için mücadele vermekti.  İran nüfusunun yarıdan çoğu Türk olduğu halde anayasasında Türklerin kendi dilinde eğitim alma hakkı olduğu halde sadece bu yıl Tebriz Üniversitesinde Türkçe eğitim alma hakkı tanındı o da kısıtlı. Elçibey 1999 yılında kuzey Azerbaycan’da BM için bir milyon imza topladı.  Bunlar BM’ye sunulduktan sonra ilk defa BM’de Güney Azerbaycan masası kuruldu ve İran’da yaşayan Türklerin meselesi gündeme getirildi. İran’daki Türkler hakları için mücadele ediyor. Bu mücadeleyi verirken kesinlikle silahlı bir tek eylem yapılmamıştır. Türkler yaşadığı her devlete vefalıdırlar ve oraya zarar vermek istemezler. Bu örgütümüzün amacı da milletimizin hakkını korumak” (Özgenur KAYNAR/İSTANBUL)

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner128
  banner130
  banner131
  Hava Durumu
  Tümü Anket
  Ne Tür Haber Okuyorsunuz ?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  SPOR TOTO SÜPER LİG

  Tür seçiniz:
  E-Gazete
  • Haber-Sistemi - 10 Ağustos 2011Manşeti
  Karikatür
  • Twiit
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv

  banner129

  Safak Gazetesi MES Yan Sol -->