banner133

“GÜMRÜKLER SAĞLIK İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Türkiye’de 80’li yılların sonundan itibaren kullanılmaya başlanılan implant ağız sağlığında çağın tedavisi. İmplant uygulamasında Türkiye’nin yanı sıra Dubai’nin de önde gelen hekimleri arasında yer alan Ercüment Salt, hastalara menşei belli olmayan ürün kullanmamaları konusunda uyarıda bulundu

25 Ekim 2016 Salı 22:26
Bu haber 9643 kez okundu
“GÜMRÜKLER SAĞLIK İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”
 Esdental Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Ltd.Şti.Yönetim Kurulu Başkanı Diş Hekimi Ercüment SALT:
GÜMRÜKLER SAĞLIK İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Türkiye’de 80’li yılların sonundan itibaren kullanılmaya başlanılan implant ağız sağlığında çağın tedavisi. İmplant uygulamasında Türkiye’nin yanı sıra Dubai’nin de önde gelen hekimleri arasında yer alan Ercüment Salt, hastalara menşei belli olmayan ürün kullanmamaları konusunda uyarıda bulundu.

TÜRKİYE KISKANILAN BİR ÜLKE

Diş Hekimi Ercüment Salt, 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimine halkın verdiği mücadelenin özellikle Arap coğrafyasında Türkiye’nin rol model olmasına neden olduğunu söyledi. Salt, Arap halkının Erdoğan’a da ayrı bir hayranlığı bulunduğunu ifade etti.

 

KAMYONCUDA İMPLANT VAR

Medikal malzeme konusunda gümrüklerde yaşanılan prosedüre dikkat çeken Diş Hekimi Ercüment Salt, Gümrük ve Ticaret Bakanı’na çağrıda bulundu. Salt, implant ithalini gümrük yoluyla yapmak isteyenler bin bir zorlukla karşılaşırken kamyoncular menşei belli olmayan sağlıksız ürünleri yurda çok rahat sokuyor” dedi.

Mücahit TÜRKMEN-İSTANBUL

 

Diş Hekimi Ercüment Salt  o aslında Irak Türkmenlerinden. Kerkük’te dünyaya geldi 1.Körfez Savaşı sırasında  Türkiye’ye göç etti. Türkiye’de sınavlara hazırlanan ve İstanbul Üniversitesi Çapa Diş Hekimliği Fakültesini başarı ile bitiren Salt, çeşitli hastane ve kliniklerde çalıştı. İmplant konusunda özellikle aranılan bir isim olan Ercüment Salt, yaptığımız söyleşide öncelikle bugün Ortadoğu ve Türkiye’nin yaşadığı sorunların kaynağının Saddam olduğunu  anlatarak başladı söze. Saddam’ın bir Amerikan ajanı olduğunu ve Sünni Araplar dışında Türkmenler, Kürtler, şii Araplara inanılmaz baskılar işkenceler yaptığını belirten Salt, kendilerinin de bu baskı ve zulümden kurtulmak için anavatan Türkiye’ye geldiklerini söyledi. Türkiye, Irak ve Dubai vatandaşı olan yurtdışında da çok sayıda implant tedavisi gerçekleştiren Salt dünden bugüne sağlık sistemi, implant uygulamaları ve kullanılan malzemelerin önemi konusunda şu bilgileri verdi:

ÖZEL HASTANELER İSTİSMAR ETTİ

Türkiye’nin sağlık sistemi hastaneleri  geçmişle kıyaslandığında çok çok daha iyi. O dönem özellikle özel hastaneler anjiyoları bile SSK’ya kalp ameliyatı diye fatura ederdi. Devlet hastaneleri ise  aynı zamanda muayenehane sahibi olan doktorların adeta hasta ile buluşma yeriydi. Tedaviden uzaktı bir bakıma. Doktorlar hastaları muayenehanesine yönlendiriyor ve  böylece ciddi rantlar elde ediyorlardı. Devlet hastanesinden bir hastanın para ödemeden faydalanabilme imkanı yoktu. İlaç konusunda hasta çok sıkıntı yaşıyordu. Bugün bu bahsedilen sorunların büyük bölümünün olmadığını görüyoruz. Sadece bazı hekim arkadaşlar açısından devlet kadrosunda çalışırken kendini geliştirmeme sorunu var. Özellikle diş tedavisinde bunu görüyoruz. Küçük müdahaleler yapılıyor büyükler için hasta başka yerlere yönlendiriliyor. Zaman kaybetmek istemeyen hasta da çareyi özelde arıyor. İmplant konusuna gelirsek bu konuda devletin fiyatları ile özel sektör fiyatları arasında bir fark yok”.

BİR ALMANYA DEĞİLİZ AMA İYİYİZ

Sağlık sistemimizi Avrupa ile kıyasladığımızda bir Almanya, İsviçre ya da Dubai kadar gelişmiş değiliz. Ama bunun dışında kalan ülkelere göre de daha iyi bir yerdeyiz. Bir Almanya ya da Dubai kadar olabilmek kolay değil çok büyük alt yapılar gerektiriyor ve tabi bu da büyük maliyetler ve zamanla olacak şeyler. Hizmet konusunda ise Almanya ve İngiltere ile beraber Avrupa’nın en iyisiyiz.

HEKİMLERİMİZ DAHA İYİ ÇÜNKÜ PRATİK YAPIYORLAR

Türk doktorlarının dünyada iyi bir konumda bunu da belirtmek gerekir. Kendini geliştirme çabası içinde olan birçok hekim arkadaş bu konuda saygın yere de sahip. Hekimlerimizin iyi olmasının bir diğer nedeni de henüz öğrenciyken pratik yapabilme imkanına sahip olması. Diş hekimliğine örnek verecek olursak öğrenci hastanede hastayı görüyor ve uygulamaları pratik yaparak öğreniyor. Avrupa’da ise bu konuda sıkıntı var çünkü hasta yok. Oysa ne kadar hasta görürseniz o kadar gelişirsiniz.

ÇAĞIN TEDAVİSİ: İMPLANT

Kendi uzmanlık alanı implant uygulamasını ağız ve diş sağlığı konusunda çağın tedavisi olduğunu söyleyen Diş Hekimi Ercüment Salt, bunun Avrupa ve Amerika’da uzun yıllardır uygulandığını hatırlattı. Türkiye’de 80’lerin sonunda ilk implant uygulamalarının görüldüğünü ve insanların ilk başta bu tedavi konusunda biraz korku yaşadığını belirten Salt, hastaların bilinçlenmesiyle beraber uygulamanın da  yaygınlaştığının altını çizdi. Salt implant ve uygulamaları konusunda şunları söyledi: “İmplantın genelde yaşlı hastalara uygulandığı algısı vardı oysa diş eksiği olan ve şeker hastası olmayan herkese bu tedavi uygulanabilir. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle uygulamalar artık çok daha hızlı ve rahat bir şekilde yapılıyor. Özellikle dişsiz hastalar için bu büyük bir kolaylık. Yine yaşlılarda kemik erimesi nedeniyle protez sorunu yaşanır bu uygulamada böyle bir şey söz konusu değil. Uygulama hijyen ortamı sağlanmış muayenehanelerde rahatlıkla yapılabilir. Ağrısız olması hasta açısından çok önemli. Bir seferde 12 implant uyguladığımız hastalar oldu. Bu da hasta açısından büyük kolaylık.

UCUZA KAÇMAYIN

İmplant üretim olarak çok çeşidi olan bir ürün. İsrail’den İspanya, İtalya, Türkiye  ve Çin’e kadar uzanan bir yelpaze. Ben kendi uygulamalarım için en kalitelisi olan Alman ve Amerikan menşeyli implantları kullanıyorum. Son dönemde Türkiye’de de birkaç firma çok iyi ürünler çıkarmaya başladı. Ancak ne yazık ki merdivenaltı  ürünler de var ve bu konuda hastaların dikkatli olması gerekir. İmplantların kemikle kaynaşma süreleri de kullanılan kalitesine göre değişir. Önceden altı ayı bulan bu süre şimdi maksimum iki veya iki buçuk ayda tamamlanıyor. Benim  burada kullandığım implantlar 20 günde kemikle kaynaşmaya başlıyor”


GÜMRÜKLER SAĞLIK İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Hastanede yöneticilik yaptığı yılarda ve şimdi halen yurt dışından implat getirdiklerini ancak gümrük prosedürleri yüzünden sorun yaşadıklarını da ifade eden Ercüment Salt, bu konuda Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’den beklentilerini de şöyle sıraladı: “Yurt dışından bir şey getirirken çok prosedür var, bunları aşmak insanı yıldırıyor, gümrüğe gelen bir ürün zaman gelir ne zaman çıkar kestiremiyorsun. Bu prosedürler azaltılmalı bunun yerine bakanlık belirli bir standart belirlemeli ve onun altı ürünlerin girişine izin vermemeli. Ben sayın bakanımızın bu sorunları bildiğini ve çözümü noktasında çalışma yapacağına inanıyorum. Zira özellikle burada medikal malzemelerde kaybedilen zaman hasta sağlığı açısından da önemli.

KAMYONCUDA İMPLANT VAR

Gümrükte şirketler için bu kadar prosedür olmasına karşılık bugün Urfa ve o bölgeye gittiğinizde implantların kamyoncular tarafından yurt dışından getirildiğini görüyorsunuz. Oysa bunlara dikkat edilmeli zira burada ikinci bir sağlık sorunu yaşanıyor çünkü bu ürünlerin menşei belli değil. Devlet bir işi yaparken diğer tarafı bozmaması lazım. Fakat Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından gümrüklerin kamera ile donatılmış olması olumsuz birçok şeyi önleyecek güzel bir çalışma bunu da söylemek gerekir”


DÜZENLİ OLARAK DİŞLERİNİZİ KONTROL ETTİRİN

Ağız ve diş sağlığı konusunda bizde en büyük sorun diş çürümeden ağrı ya da iltihap yapmadan kimsenin hekime gitmemesi. Diğer sağlık alanında da böyle  oysa Avrupa’da insanların 6 ayda bir diş muayene yaptırma zorunluluğu var. Bu rutin kontrollerin ücretini devlet ödüyor, eğer bir sonraki kontrolde hekim ihmali olduğu ortaya çıkarsa bu kez devlet ücreti hekimden alıyor. Bu çok önemli ama bizim devletimiz henüz buna hazır değil. Fakat ağız ve diş sağlığının öneminin unutulmaması gerekir. İnsanlarımız diş hekimine gidip muayene olduktan sonra mutlaka ağız hijyeni konusunda bilgi alsın.”

TÜRKİYE ROL MODEL OLDU

15 Temmuz’da gerçekleştirilmek istenilen darbe girişimine karşı Türk insanının verdiği mücadelenin destansı olduğunu ve Türkiye’nin hemen herkes tarafından artık kıskanılarak takip edildiğini belirten Salt, “Dışarıda Türkiye insanına karşı görüş çok değişti, saygı duymaya başladılar” dedi. Ercüment Salt bu konuda Dubai’de havalimanında yaşadığı bir anısını da şöyle anlattı: “Türk pasaportunu uzattığım güvenlik görevlisi arkamdaki sıraya aldırmadan benimle 15-20 dakika sohbet etti,  Türkiye’yi anlatmamı istedi. Bu bir Türk olarak bize gurur veriyor” Birçok ülkeye rol model olan Türkiye’de olan insan hakkı ve özgürlüklerin hiçbir ülkede olmadığını da ileri süren Salt, özellikle Arap ülkelerinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hayranlıkla izlediklerini söyleyerek şöyle devam etti: “Cumhurbaşkanımız Erdoğan, Arap ülkelerindeki insanlar tarafından gerek içeride ve gerek dışarıda duruşuyla örnek alınıyor.  Orada halk bir şey istediğinde ve ‘olmaz’ cevabı aldığında ‘Bakın Türkiye’de oldu siz de yapın’ deniyor. İyi bir şey aranmaması gerektiğini zaten Türkiye’de olduğu belirtilerek Türkiye’nin rol model alınması isteniyor. Cumhurbaşkanımızın böylesi dik durabilmesinin altında yatan neden halkın onu oraya getirmiş olması ve 15 Temmuz’da da darbe girişimine rağmen göndermemiş olmasıdır. Yani gücünü halkında alıyor olmasıdır. Burada muhalefet elbette olacak ancak muhalefet doğruya da doğru diyebilmeli her şeyin karşısında olurlarsa bu ülkeye hizmet etmez.”KARŞILIKLI SAYGI EN GÜZELİ

Bürokrat Ramazan Tozal, benim hastam onu diğerlerinden farklı kılansa diş muayenesine gelirken mutlaka yanında diş macunu ve fırçasını getirir. Muayene olmadan önce gider dişlerini bir güzel fırçalar ve asla çay kahve içmez. Koltuğa oturduğunda tertemizdir. Böyle olunca hekim de daha bir zevkle çalışır çünkü aslında bu bir karşılıklı saygının ifadesidir.

 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner128
  banner130
  banner131
  Hava Durumu
  Tümü Anket
  Ne Tür Haber Okuyorsunuz ?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  SPOR TOTO SÜPER LİG

  Tür seçiniz:
  E-Gazete
  • Haber-Sistemi - 10 Ağustos 2011Manşeti
  Karikatür
  • Twiit
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv

  banner129

  Safak Gazetesi MES Yan Sol -->