banner133

Yeşilyurt Kaymakamı Nesim Babahanoğlu

Malatya’nın merkez ilçelerinden Yeşilyurt, son zamanlardaki çalışmalarla dikkat çekiyor. Bu önemli çalışmalarla ilçenin çehresi değişirken, dikkat çeken isimlerin başında Yeşilyurt Kaymakamı Nesim Babahanoğlu geliyor. Babahanoğlu’nu Yeşilyurt sokaklarında vatandaşlarla yaptığı sohbetler ve esnaf ziyaretleri ise devletin güler yüzünün bir temsili olarak büyük takdir topluyor.

20 Kasım 2016 Pazar 23:37
Bu haber 10134 kez okundu
Yeşilyurt Kaymakamı Nesim Babahanoğlu
 Yeşilyurt Kaymakamı Nesim Babahanoğlu:

“Sayın Tüfenkci’nin bakanlığı Yeşilyurt için büyük bir şans”

Malatya’nın merkez ilçelerinden Yeşilyurt, son zamanlardaki çalışmalarla dikkat çekiyor. Bu önemli çalışmalarla ilçenin çehresi değişirken, dikkat çeken isimlerin başında Yeşilyurt Kaymakamı Nesim Babahanoğlu geliyor. Babahanoğlu’nu Yeşilyurt sokaklarında vatandaşlarla yaptığı sohbetler ve esnaf ziyaretleri ise devletin güler yüzünün bir temsili olarak büyük takdir topluyor.

YEŞİLYURT, MALATYA’NIN GÖZBEBEĞİDİR

Yeşilyurt’un tarihi ve doğal güzellikleri sebebiyle Malatya’nın önemli ilçelerinden biri olduğunu söyleyen Nesim Babahanoğlu, “Gündüzbey kaptajda çıkan suyumuz, şehrin akciğeri niteliğindeki doğasıyla, kayısısı ve kirazıyla Yeşilyurt, bütün Malatya’nın gözbebeği konumundadır. Her köşesi tarih kokan ilçemiz, camileri, çeşmeleri ve tarihten bugüne gelen önemli yapılarıyla büyük bir hazineyi barındırıyor. Bu tarihi zenginliğimizin bir kısmının restorasyon çalışmaları devam etmektedir. İlçemizi tarih ve doğanın başkenti haline getirmek için belediyemizle birlikte yoğun bir mesai harcıyoruz. Hızlı göç ile birlikte kentleşme adına önemli adımların atıldığı Yelişyurt’ta vatandaşlarımızın daha huzurlu ve müreffeh bir ortamda yaşamaları için geceli gündüzlü çalışmaya gayret gösteriyoruz” dedi.


YEŞİLYURT’UN ÇEHRESİ DEĞİŞİYOR

Yeşilyurt’ta görev yapmaktan dolayı gurur duyduğunu söyleyen Babahanoğlu, “Böylesine müstesna bir yere sahip Yeşilyurt için ne yapsak azdır. Şu anda hali hazırda devam eden çalışmalar var. Bunları kısaca sıralamak gerekirse, Yakınca Bölgesindeki Abdulkadir Eriş Güzel Sanatlar Lisesi’ne müzik salonu, 16 Derslikli Şahnahan Anadolu Lisesi, Yakınca Akmercan Kapalı Spor Salonu, Yakınca’ya Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından finanse edilen 24 derslikli Anadolu İmam Hatip Lisesi ve 200 kişilik öğrenci pansiyonunu sayabiliriz. Ayrıca proje aşamasında olan, Yeşiltepe Anadolu Lisesi’nin yıkılıp yerine 32 derslikli yeni bir Anadolu lisesi ile 200 kişilik öğrenci pansiyonu, Bostanbaşı’nda 24 derslikli 2 atölyeli mesleki ve teknik eğitim merkezi, Gündüzbey Mahallesi’nde 15 derslikli ortaokul, Yakınca’da otistik çocuklar eğitim merkezi, Cemal Gürsel Mahallesi’ne 4 derslikli ana okulu ve Yakınca’ya kapalı spor salonu çalışmaları da var” dedi.

YEŞİLYURT’UN RÖNTGENİNİ ÇEKTİK

Yeşilyurt’ta topyekun kalkınma hamlesi yapıldığını belirten Kaymakam Nesim Babahanoğlu, göreve başlamasının ardından ilçede adeta seferberlik ilan ettiklerini kaydetti. Yeşilyurt’ta önce kamu kurumları, ardından sivil toplum örgütleri ve esnafla bir araya geldiğini söyleyen Babahanoğlu, “Siyasi parti temsilcileriyle de görüştük. İlçenin röntgenini çektikten sonra ikinci adımı da attık. Yeşilyurt’un talihinin değiştirilmesi ve ilçede yaşayanların her alanda daha iyi bir yaşam standardına kavuşmasını sağlamak için ilk önce eğitim alanındaki projelere ağırlık verdik. Eğitimde 7 projenin hazırlanmasından sonra; 6 sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı projesi oluşturuldu. 9 SODES Projesi, 6 tarım ve hayvancılık projesinin hayata geçirilmesinin yanı sıra sağlık alanında 1, kırsal alanda ise 2 proje oluşturuldu.  Avrupa Birliği kapsamında da 5 projenin hayata geçirildiği ilçede toplam 35 proje için 20 milyar 514 bin 818 TL’lik bütçe ayrıldı” şeklinde konuştu.

ÇOCUKLARIMIZI GELECEĞE HAZIRLIYORUZ

Eğitim alanındaki yapılan yatırımları da anlatan Nesim Babahanoğlu, Çocukların; çeşitli kültürel ve sanatsal faaliyetlerle kendilerini ifade eden farklı kimlikteki bireylere saygı duyan, sorunlar karşısında çözüm üreten bireyler olarak yetişmesinin sağlanması için bir proje hazırlandı. Proje kapsamında düzenlenen tiyatro, halk oyunları ve müzik kursları açıldı. Ulusal ve uluslararası basın yayın organlarındaki gazetecileri ve edebiyat dünyasının önemli yazarlarını okullarımızda misafir ederek öğrencilerle buluşturduk” dedi.

Sosyal yardımlaşma konusunda da çalışmalar yapıldığını söyleyen Nesim Babahanoğlu, “Yalnız yaşayan yaşlı ve engellilerin evlerinin haftalık temizliği, kişisel bakımının yapılması sıcak yemek temini gibi hizmetlerimizden yaklaşık 100 tane yaşlı vatandaşımız faydalandı. Bayramlarda maddi durumu iyi olmayan çocuk ve annelerine ayni yardımlar yapıldı. 232 ailemize ev eşyası  ve tadilat yardımı yapıldı. Yaz döneminde Kur’an kurslarına dezavantajlı çocukların katılımı ile onların kişisel ve ahlaki gelişimlerini destekleyerek, iyi alışkanlıklar kazanmalarını sağlanmaya çalıştık” şeklinde konuştu.


YEŞİLYURT’UN ALT VE ÜST YAPISINDA ÖNEMLİ ADIMLAR ATILDI

Yeşilyurt’un hem alt yapı hem de üst yapıyla ilgili sıkıntılarının giderilmesi adına önemli işlere imza atıldığını söyleyen Yeşilyurt Kaymakamı Nesim Babahanoğlu, “1976 yılında yapılan ve günümüz ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak olan hükümet konağının yenilenerek tüm kamu kurumlarının tek çatı altında toplanmasını sağladık. Malatya-Yeşilyurt-Çelikhan-Adıyaman yolunun standartlara uygun hale getirilmesi, Ankara yolunun Tavşan Tepe mevkiinden Kuzey Çevreyolu’na bağlanması, mevcut yoldaki virajların kaldırılarak tünel ve köprülerle standartlara uygun hale getirilmesinin sağlanmasıyla ilgili çalışmalar yapıldı. Bütün bunlara ilaveten uyuşturucu, madde bağımlıları, psikolojik sorunlu ve alkolik vatandaşların tedavisi ve topluma kazandırılması amacıyla tedavi ve rehabilitasyon merkezi kuruldu. Yakınca Mahallesi’nde 80 dönümlük arazide engelliler eğitim spor, yüzme havuzu sosyal tesislerden oluşan Eğitim Kampüsü ile birlikte Milli Eğitimin Hizmet içi eğitimlerinin yapılabileceği sosyal tesis yapıldı” dedi.


SAYIN TÜFENKÇİ’NİN YEŞİLYURTLU OLMASININ OLUMLU ETKİLERİ VAR

Malatya’nın merkez ilçelerinden olan Yeşilyurt’un büyük bir gelişme gösterdiğini söyleyen Babahanoğlu, Büyükşehir Belediyesi ve Yeşilyurt Belediyesi’yle uyumlu bir şekilde çalıştıklarını belirtti. Yeşilyurt’un bu gelişmesinde Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin de büyük etkisi olduğunun altını çizen Yeşilyurt Kaymakamı Nesim Babahanoğlu, “Sayın bakanımızın da Yeşilyurtlu olması bizim için büyük bir avantaj oldu. Sayın Tüfenci’nin il başkanlığı dönemindeki başarısının tescili niteliğindeki Gümrük ve Ticaret Bakanlığı görevinden dolayı başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Başbakanımız Binali Yıldırım’a ve ilimizin milletvekillerine şükranlarımı sunuyorum. Bülent Tüfenkci’nin bu görevi sebebiyle, ilimize ve ilçemize yapılan yatırımların daha büyük bir süratle geleceğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.


ŞEHİT HABERİ YÜREĞİMİZİ YAKTI

Son dönemde yürütülen terörle mücadele operasyonlarının olumlu sonuçlar doğurduğunu belirten Nesim Babahanoğlu, “Maalesef münferit bazı olaylar da yaşanıyor. Bu olaylardan dolayı bazı şehit haberleri de alıyoruz. Son olarak geçtiğimiz hafta Mardin Derik’ten gelen acı haber, hepimizin yüreğini yaktı. Memleketimizin kıymetli evlatlarından Muhammet Fatih Safitürk kardeşimizin acı haberi yüreğimizi dağladı. Daha önce Diyarbakır’daki iki ilçe de kaymakamlık görevini ifa ediyordum. Biz kaymakamlar olarak ülkemizin en ücra köşelerinde devletimizin sıcak yüzünü topluma sunmaya çalışıyoruz. Din, dil ırk ve mezhep ayrımı yapmadan hizmeti herkese eşit oranda sunmak için elimizden geleni yapıyoruz. Şehit meslektaşım Safitürk’ün röportajlarını dinledim, hiçbir zaman Derik’e yönelik olumsuz bir söz söylememiş. Devletin bütün imkanlarını ilçe halkı için kullanmaya çalışmış. Hep Derik’in terörle anılmamasını istemiş ama maalesef kendi şahadeti sebebiyle ilçe terörle anıldı. Doğu ve Güneydoğu’da terör örgütü halka zulmediyor. Ben de 5 yıl Diyarbakır’ın iki farklı ilçesinde kaymakamlık yaptım, kendim de doğulu olduğum için iyi biliyorum. Maalesef oraların kötü tanıtılması adına, bölgede yaşayan mazlum insanların yaşam haklarının ellerinden alınması adına hain terör örgütü elinden geleni yapıyor" dedi.

 

NESİM BABAHANOĞLU KİMDİR?

Malatya İli Yeşilyurt İlçesi Kaymakamı Nesim Babahanoğlu, 1977 yılında Muş’un Bulanık İlçesi’nde doğdu. İlkokulu Dokuzpınar Köyü’nde ortaokul ve lise tahsilini Manisa’da tamamladı. İstanbul Üniversitesi Kamu Yönetiminden 2000 yılında mezun oldu. Aynı okulda Kamu Yönetimi Anabilim Dalında Master derecesi aldı. 2002 yılında Maliye Bakanlığı’nda kısa süre Vergi Denetmenliği yaptı. Aynı yıl yapılan Kaymakamlık sınavını kazandı. Adıyaman Kaymakam Adayı olarak mesleğe başladı. Sırasıyla Sivas ve Tekirdağ illerinde teftiş stajı, Milli Güvenlik Kurulu’nda kamu diplomasisi kursu, Diyarbakır İli Bismil İlçesi’nde Kaymakam Refikliği, Karaman Ayrancı’da Kaymakam Vekilliği görevlerinde bulunduktan sonra Ankara’da yabancı dil kursuna devam etti. Daha sonra Bakanlık tarafından yabancı dil eğitimi ve İngiliz İdare Sistemi üzerinde çalışmalar yapmak üzere bir yıllığına İngiltere’nin Sheffield kentine The University of Sheffield’a gönderildi. Yurtdışı dönüşünde 90. Dönem Kaymakamlık Kursunu ‘üstün başarıyla’ bitirerek 04.04.2006 tarihinde Karaman Kazımkarabekir İlçesi’ne atandı. 2007 yılında vatani görevini kısa dönem asker olarak tamamladı. Diyarbakır İli Hani ve Çermik İlçeleri’nde kaymakam olarak görev yaptı. 07.08.2012 tarihinde Mülki İdare Amirleri Kararnamesi ile Yeşilyurt’a atandı. Evli ve 2 çocuk sahibi olup, iyi derecede İngilizce bilmektedir.                                                                                                                       (Faruk Serhat TUNÇ-MALATYA)

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner128
  banner130
  banner131
  Hava Durumu
  Tümü Anket
  Ne Tür Haber Okuyorsunuz ?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  SPOR TOTO SÜPER LİG

  Tür seçiniz:
  E-Gazete
  • Haber-Sistemi - 10 Ağustos 2011Manşeti
  Karikatür
  • Twiit
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv

  banner129

  Safak Gazetesi MES Yan Sol -->