banner133

Sedat Cömertoğlu, Şafak Gazetesi’ne konuştu: ‘Mülkiyet haklarının tesisi ve korunması için çalışıyoruz’

Tapu ve Kadastro İstanbul Bölge Müdürü Sedat Cömertoğlu, Şafak Gazetesi’ne konuştu: ‘Mülkiyet haklarının tesisi ve korunması için çalışıyoruz’

06 Haziran 2016 Pazartesi 15:27
Bu haber 13259 kez okundu
Sedat Cömertoğlu, Şafak Gazetesi’ne konuştu: ‘Mülkiyet haklarının tesisi ve korunması için çalışıyoruz’

Tapu ve Kadastro İstanbul Bölge Müdürü Sedat Cömertoğlu, Şafak Gazetesi’ne konuştu:

‘Mülkiyet haklarının tesisi ve korunması için çalışıyoruz’

Röportaj:Ahmet Yunus TUNÇ

Şafak Gazetesi Ekonomi Müdürü Ahmet Yunus Tunç, Tapu ve Kadastro İstanbul Bölge Müdürü Sedat Cömertoğlu’yla konuştu. Sayın Bölge Müdürüm, değerli vaktinizi bize ayırdığınız için teşekkür ederim. Okuyucularımıza kendinizi tanıtır mısınız?

Ben 1960 yılında Malatya Arapgir’de dünyaya geldim. İlkokulu, ortaokulu ve liseyi Arapgir’de bitirdim. 1978 senesinde Ankara Tapu ve Kadastro Eğitim Merkezini bitirerek, Arapgir Tapulama Müdürlüğü’nde Tapulama Teknisyeni olarak memuriyet hayatına başladım. 1980-1981 senelerinde Divriği Tapulama Müdürlüğü’nde görev yaptım. 1981 ile 1983 yılları arasında Kırklareli ile Vize İlçesi’nde vatani görevimi ifa ettim. Askerlik sonrası Tapu ve Kadastro Eğitim Merkezi’nin ikinci yılını tamamladım. Sungurlu Tapulama Müdürlüğü’nde 1983-1986, Kırıkkale Kadastro Müdürlüğü’nde 1986-1990’da görev yaptım. 1988 yılında Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi İş İdaresi Bölümünü (lisans) bitirdim. 1990-1995 yılları arasında Darende Kadastro Müdürlüğü’nde kontrol memuru ve müdür vekilliği yaptım. 1996-2000 yıllarında Muş Kadastro Müdürü, 2000-2004 yılları arasında Elazığ Kadastro Müdürlüğü görevlerinde bulundum. 2004-2010 yıllarında Türkiye Kadastro Genel Müdürlüğü Elazığ Bölge Müdürlüğü görevlerini ifa ettim. Son olarak 2011 yılında Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü İstanbul 2. Bölge Müdürlüğü görevine atandım. Halen bu görevde devam ediyorum. Evli ve 2 çocuk babasıyım. Fransızca ve İngilizce’yi az derece de biliyorum.

Sayın Bölge Müdürüm işinizin ehemmiyeti herkesçe malum. İnsanların dünyalık adına edindikleri malları kayıt altına alıyorsunuz, sınırlarını belirliyor, kimsenin hakkının kimseye geçmemesi için çalışıyorsunuz. Bize Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’yle ilgili bilgi verebilirmisiniz?

1847 yılından bu yana, halkımızın mülkiyet garantisi olan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğümüz, merkez ve taşra teşkilatımızda 18 bini aşkın personeli, 22 Tapu ve Kadastro Bölge Müdürlüğü, 970 Tapu Müdürlüğü, 81 İl Kadastro Müdürlüğü ile ülkemizin tüm il ve ilçelerinde, yılda 7 milyonun üzerinde işlem yapan ve yaklaşık 20 milyon vatandaşımıza hizmet sunan, Hazine bütçesine çok önemli vergi ve harç geliri aktaran (2015 yılında 9.577.653.00 TL)  yaygın ve köklü bir kurumdur.

Sizin görev alanınız olan İstanbul Bölge Müdürlüğü hakkında da bilgi vermenizi isteyeceğiz.

İstanbul Bölge Müdürlüğümüz merkezi İstanbul Sultanahmet’teki tarihi Defteri Hakani Nazırlığı binasında olmak üzere İstanbul, Kocaeli ve Sakarya illerinde toplam 67 Tapu Müdürlüğü, 3 il Tapu Müdürlüğü ve 40 ilçe Kadastro Birimi olmak üzere toplam 110 birimde 1.850 kadrolu 190 sözleşmeli hizmet personeli olmak üzere toplam 2.040 personelle hizmet sunumu yapmaktadır. Her yıl ülke nüfusunun yaklaşık % 25’i Tapu ve Kadastro hizmetlerinden faydalanmakta, bunun yanı sıra birçok kamu kurum ve kuruluşu ile özel hukuk tüzel kişiliklerine de  hizmet verilmektedir. 169 yıllık geçmişe sahip olan mülkiyet ve buna ilişkin hakların tesisi ile görevli bulunan kurumumuz, devletin en önemli fonksiyonlarından birini yerine getirmek için sunduğu hizmet kalitesi nedeniyle kamuoyunda görevinin büyüklüğünü göstermek için kullanılan ‘’Tapu gibi sağlam’’ deyimimizin ne derece yaygınlaştığı göz önüne alındığında, hizmet sektörü içerisinde en güvenilir kurumlar arasında yer aldığı görülecektir.

Geçtiğimiz günlerde Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün kuruluş yıldönümünü kutladınız. Okuyucularımıza ne söylemek istersiniz?

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, 21 Mayıs 1847 Tarihinde Defterhane-i Amire Kalemi adıyla kurulmuş ve bugün aziz milletimize hizmetle geçen 169 yıldan sonra gururla bugün Kuruluş Yıldönümümüzü kutlamaktayız. 169 yıllık tecrübesi ile mülkiyet ve buna ilişkin hakların tesisi ile görevli olan kurumumuz, özellikle son dönemlerde teknolojik altyapısını güçlendirmiş ve sunduğu hizmet kalitesini arttırmıştır. Mesai mefhumu gözetmeden yoğun ve özverili çalışmalarıyla zor şartlarda üzerine düşen görevleri en iyi şekilde yapma gayreti ve azmi içinde olan mesai arkadaşlarımız, Genel Müdürlüğümüzün yürüttüğü proje hedeflerini başarılı bir şekilde yerine getirmektedir. Kurumumuz, çağımızın teknolojik yenilik ve gerekliliklerine uygun inovasyon çalışmalarıyla geldiğimiz nokta itibariyle vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştıran projelere imza atmıştır. Bölge müdürlüğümüzde hizmet takip masası uygulamaları ile etik dışı davranışların önüne geçilmesi ve vatandaş memnuniyetini arttırmak için anket uygulamaları yapılmaktadır. Bu kapsamda 2015 yılında 6.700 vatandaşımıza (son beş yılda Müdürlüklerimizden hizmet alan 50 bin vatandaşımıza)  “Müşteri Memnuniyeti Anketi” uygulanmıştır. Anket sonuçlarına göre memnuniyet oranları ilk yıllara göre ciddi bir şekilde artış göstererek %97’lere ulaşmıştır. Tüm projelerimiz ve faaliyetlerimiz ile Türkiye genelindeki tapu ve kadastro birimlerimizi, vatandaşlarımızın gönül rahatlığıyla geldiği, orada bulunmaktan mutlu olduğu, güler yüzlü hizmet aldığı, ayrılırken de memnuniyetle ayrıldığı birimler haline getirmeye gayret etmekteyiz. Kuruluşunun 169. Yıldönümünü kutlayan Tapu ve Kadastro teşkilatımızın gelişimine ve büyümesine katkı sunan tüm eski ve yeni çalışanlarımızla tüm halkımıza teşekkür ediyorum.

Biraz önce de belirttiğiniz gibi kuruluş yıl dönümüyle ilgili bir dizi etkinlik gerçekleştirdik. Mayıs ayının 23’ünde Taksim Cumhuriyet Anıtına çelenk koyarak saygı duruşunda bulunduk. Daha sonra İstiklal Caddesi’nde bulunan Beyoğlu Tapu Müdürlüğümüzü ziyaret ettik. Bildiğiniz gibi son zamanlarda yaşanan terör saldırıları sebebiyle şehitlerimiz vardı. Bizim de etkinliklerimizde değişikliğe gittik. Şehitlerimize ve ailelerine hürmeten Bölge Müdürlüğümüz Hizmet Binası’nda geleneksel olarak gerçekleştirdiğimiz pasta kesim törenini bu yıl yapmadık. Bizim kutlamalarımızın haricinde, Bölge Müdürlüğümüze bağlı İstanbul, Kocaeli ve Sakarya illerindeki 67 adet Tapu Müdürlüğü, 3 adet Kadastro Müdürlüğü ve 40 adet Kadastro Birimimizde kendi bünyelerinde çeşitli etkinliklerle kutlandı. 17 Mayıs 2016 günü Beykoz Tapu Müdürlüğümüz ev sahipliğinde, Beykoz Galip Öztürk Sevgi Evleri Çocuk Yuvasında bulunan 50 çocuğu, yuva yöneticileri eşliğinde Beykoz ilçesinde piknik alanında bir gün boyunca piknik organizasyonu ile ağırladık. Bölge Müdürlüğümüze bağlı Kocaeli Kadastro Müdürlüğünün Teşkilatımızın kuruluşunun 169.yılı münasebetiyle Kocaeli ilinde 16 Mayıs 2016 günü düzenlediği toplu akşam yemeğine, Kocaeli ilinde görevli mülki amirler, misafir müfettişler, müdürlerimiz, mühendislerimiz, teknik ve idari personel ile birlikte katıldık. 2013 yılından beri Her Müdürlüğümüze bir yetim kampanyasına dahil olmamız münasebetiyle, 25 Mayıs 2016 günü Sultanbeyli İHH organizasyonunda Sultanbeyli ilçesinde icra edilen 522 yetim çocuğun katıldığı dayanışma, kaynaşma ve yardımlaşma pikniği ve gün boyu süren etkinliklerine katıldık. Bölge Müdürlüğümüz ve bağlı Müdürlüklerimizin tümünde misafirlerimiz ağırlandı, bağlı il ve ilçe Müdürlüklerimizde Atatürk Anıtlarına çelenkler konularak saygı duruşunda bulunuldu, mülki amirler ziyaret edildi. 111 adet birimimiz bayrak, flama ve kuruluş yıldönümü afişleri süslenerek, hizmet almaya gelen tüm vatandaşlarımıza ve misafirlerimize çeşitli ikramlarda bulunduk.

Sayın Bölge Müdürüm, büyük bir organizasyon yapmışsınız. Bundan dolayı sizi tebrik ediyorum. Bize biraz da memleketiniz olan Malatya’dan bahsedin. Malatya ile Malatyalılar ile ilgili ne söylemek istersiniz?

Malatyalılar vatanına milletine büyük özveriyle sahip çıkan insanlardır. Anadolu’nun misafirperverliğini, sıcak kanlılığını ve samimiyetini yaşayan ve yaşatan insanların memleketidir Malatya. İstanbul gibi gurbet ellere gidip büyük özveriyle çalışan, çocuklarını okutmak için elinden geleni ardına koymayan, ama her daim memleket özlemiyle yaşan insanlardır Malatyalılar. Malatyalıların bu kadirşinaslığı, bu sıcak kanlılığı ve samimiyeti diğer memleketler tarafından da takdir görür.

Malatya dernekleriyle ilgili çalışmalara katılıyor musunuz?

Elbette elimden geldiğince katılmaya gayret gösteriyorum. Sizin de bir çok kez şahit olduğunuz gibi elimizden geldiğince bu çalışmalara katılıyor, hemşerilerimle bir arada bulunmanın mutluluğunu yaşıyorum. Sözü gelmişken bu tip organizasyonlara emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Sizin aracılığınızla herkese saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

Şafak Gazetesi olarak, sizi tebrik ediyor, çalışmalarınızda başarılar diliyoruz.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner140
  banner130
  banner131
  Hava Durumu
  Tümü Anket
  Ne Tür Haber Okuyorsunuz ?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  SPOR TOTO SÜPER LİG

  Tür seçiniz:
  E-Gazete
  • Haber-Sistemi - 10 Ağustos 2011Manşeti
  Karikatür
  • Twiit
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv

  banner129

  Safak Gazetesi MES Yan Sol -->