banner133

YENİ NESİL ESNAF İÇİN KOLLAR SIVANDI

5. Esnaf ve Sanatkarlar Şurası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleşti. Şurada esnafın mesleki sorumluluk sigortası kapsamına alınması ve üzerindeki mali yükün azaltılmasının gerekliliğinin altı çizildi

11 Kasım 2016 Cuma 18:00
Bu haber 8369 kez okundu
YENİ NESİL ESNAF İÇİN KOLLAR SIVANDI

ATO Congresium'da gerçekleştirilen 5. Esnaf ve Sanatkarlar Şurası geniş bir katılımla gerçekleştirildi. Şuranın açılış konuşmasını yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anadolu Selçuklu Devleti'nin de Ahilik teşkilatıyla tesis edilen bir altyapı üzerine kurulduğunu hatırlattı. Osmanlı’nın da Ahilik teşkilatını esas aldığını belirten Erdoğan, “Anadolu'daki bin yıllık varlığımızın hem temel taşı hem de harcı esnaf ve sanatkarlarımızdır, onların inancıdır, ahlakıdır, gayretidir, mücadelesidir" dedi. Cumhurbaşkanı; esnaf ve sanatkarın, sadece alıp satan, sadece becerisini kazanca dönüştüren kişi olmadığının da altını çizdi.

TİCARET GÜVEN VE İSTİKRAR ÜZERİNE KURULUR

Ticaretin güvenli yapılması ve kolaylaştırılmasına imkan sağlamayı hedeflediklerini söyleyen Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenci’de şöyle konuştu. “Ticaret, istikrar ve güven üzerine kuruludur. Güven ve istikrar ekonominin hızlı işleyişinin olmazsa olmaz iki kuralıdır. Anadolu yüzyıllarca güvenli ticaretin merkezi olmuştur. Anadolu'da vücut bulan Ahilik teşkilatının günümüzdeki temsilcileri olan esnaf ve sanatkarımız, iktisadi ve sosyal hayatımızın omurgası, ekonomimizin temel direğidir"

ESNAFIMIZIN YÜKÜNÜ HAFİFLETMEK İSTİYORUZ

Hükümet olarak ülke açısından esnaf ve sanatkarların öneminin farkında olduklarını ifade eden Tüfenkci, "Toplumumuzun omurgası olan esnaf ve sanatkarlarımızın omuzlarındaki yükü mümkün olduğu kadar hafifletmeyi ve destek olmayı en önemli görevlerimiz arasında görüyoruz. Esnafımızı büyütüp tüccar haline getirmeyi, tüccarımızı büyütüp sanayici yapmayı hedefliyoruz" dedi.

 ÜLKEMİZİN POTANSİYELİNİ HAREKETE GEÇİRECEĞİZ

Bakan Tüfenkci konuşmasına şöyle devam etti: "Ülkemize, insanımıza, esnaf ve sanatkarlarımıza, tüccarımıza güveniyoruz. Birlik ve beraberlik içinde hareket ederek aşılamayacak engel, çözülemeyecek sorun olmadığını biliyoruz. Nereden, ne adına gelirse gelsin terörün her türlüsüne karşı esnafımızla birlikte aynı kararlılıkla mücadele edecek, aynı duruşu sergileyeceğiz. Ülkenin potansiyelini daha hızlı biçimde harekete geçirmek için gayret gösteriyoruz. Bu amaçla esnaf ve sanatkar sektör analizlerini devam ettiriyoruz. Proje kapsamında esnaf ve sanatkarlarımız sektör sektör, meslek meslek ele alınıyor ve ülkemizin esnaf-sanatkar haritası çıkarılıyor. Böylece esnaf ve sanatkarlarımıza sektörlere özel vizyon çizeceğiz"

Açılış konuşmasının ardından gerçekleştirilen şura çalışmalarında esnafın üzerindeki mali yükün azaltılması için esnafa yönelik yeni destekleme modellerinin geliştirilmesi konuları ele alındı. Şurada alınan kararlar ise Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürlüğü tarafından açıklandı. Şurada alınan kararlara göre işyeri açmada kolaylık sağlanması; işyeri açılışları sırasında ustalık belgesi ile ilgili yerel yönetimlerin uygulamalarından kaynaklanan sorunların çözüme kavuşturulması, esnaf ve sanatkârlara yol gösterici nitelikte Coğrafi Bilgi Sistemi kurulması sağlanacak.  İşe başlama ve işi bırakma işlemlerinin daha hızlı ve tek elden yapılması için Esnaf ve Sanatkâr Sicil Müdürlüğü devrede olacak. Müdürlük başvuruları elektronik ortamda ilgili kuruluşlara ulaştıracak. 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI 

Esnafın ürün satışı sonrası tüketiciyle yaşadığı sorunlar ve mağduriyetin ortadan kaldırılması için mesleki sorumluluk sigortası da şurada konuşulan bir diğer başlık oldu. Buna göre herhangi bir şekilde müşteri mağduriyet yaşadığı zaman esnaf daha önceden sigorta kapsamına alındığı için mağduriyetin giderilmesinde sigorta devreye girecek. Esnafın Mesleki Sorumluluk Sigortası kapsamına alınması izin Hazine Müsteşarlığıyla birlikte çalışılacak.Şura’da yabancı ülkelerden ülkemize göç eden esnaf da düşünüldü. Göç nedeniyle ekonomik kayba uğrayan esnaf ve sanatkârların sorunlarının çözümü, ekonomik durumlarının düzeltilmesi ve haksız rekabete uğramaması amacıyla gerekli önlemler alınacak. 

MTV KANUNDAKİ ARAÇ TANIMLARI 

197 sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunundaki araç tanımlarının 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunundaki tanımlarla uyumlu hale getirilmesi de Şura’da alınan kararlar arasında. Araç tanımlarının uyumlu hale getirilmesi ile şoför esnafının fazla vergi ödemesinin önüne geçilecek. 

ÇIRAKLIK ERKEN BİTECEK

Çırak ve kalfaların eğitim gördükleri Mesleki Eğitim Merkezleri için yeni bir okul yönetimi modeli geliştirilecek. Çıraklık ve kalfalık eğitimleri birleştirilerek, çıraklık eğitimi süresinin kısaltılacak. 

Çıraklık ve kalfalık eğitiminin, pratik eğitiminde uygulama ve mevzuattan kaynaklanan aksaklıkların belirlenerek giderilmesi için bakanlıklar işbirliği yapacak. Bu kapsamda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu işbirliğinde ortak çalışma yürütülecek.


13 ÖNEMLİ KARAR

Türkiye’nin 81 ilinden gelen esnaf ve sanatkarların buluştuğu; uzmanların da katılımıyla gerçekleştirilen şurada 13 önemli karar alındı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan o kararlar ise şöyle;

1. Komşu ülkelerden ülkemize göç edilmesi nedeniyle ekonomik kayba uğrayan esnaf ve sanatkârların sorunlarının çözümü, ekonomik durumlarının düzeltilmesi ve haksız rekabete uğramaması amacıyla gerekli önlemlerin alınması.

2. İşyeri açılışları sırasında ustalık belgesi ile ilgili yerel yönetimlerin uygulamalarından kaynaklanan sorunların çözüme kavuşturulması.

3. İşe başlama ve işi bırakma işlemlerinin Esnaf ve Sanatkâr Sicil Müdürlüğünden başlatılması ve başvuruların elektronik ortamda ilgili kuruluşlara sicil marifetiyle gönderilmesi.

4. Mesleki Sorumluluk Sigortası klozları hakkında esnaf ve sanatkârların faaliyet gösterdiği meslekleri de (kuaförlük gibi) kapsayacak modellerin Hazine Müsteşarlığıyla birlikte çalışılması.

5. 22/3/1985 - 4/10/2000 tarihleri arasında vergi kaydı olup, SGK kayıtları re’sen yapılmayan esnaf ve sanatkârların geriye dönük SGK prim borçlanması yapabilmelerinin sağlanması.

6. 197 sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunundaki araç tanımlarının 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunundaki tanımlarla uyumlu hale getirilmesi.

7. Çırak ve kalfaların eğitim gördükleri Mesleki Eğitim Merkezleri için yeni bir okul yönetimi modelinin geliştirilmesi.

8. Çıraklık ve kalfalık eğitimlerinin birleştirilerek çıraklık eğitimi süresinin kısaltılması.

9. 5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kanununun tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışanların mesleki yeterlilik belgesine sahip olmasını düzenleyen Ek 1 inci maddesinde istisna tutulan hallere çıraklık eğitimi uygulaması yapılmayan meslek dallarında verilen ustalık belgelerinin de dâhil edilmesi.

10. Çıraklık ve kalfalık eğitiminin, pratik eğitiminde uygulama ve mevzuattan kaynaklanan aksaklıkların belirlenerek giderilmesi için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu işbirliğinde ortak çalışma yürütülmesi.

11. Esnaf ve sanatkârların Türkiye İş Kurumu tarafından verilen Aktif İşgücü Hizmetlerinden etkin şekilde yararlanmasının sağlanması.

12. Esnaf ve sanatkârlara yönelik yeni destekleme modellerinin geliştirilmeye devam edilmesi ve mevcut programların etkinliğinin artırılması.

13. İşyeri açılışlarında esnaf ve sanatkârlara yol gösterici nitelikte Coğrafi Bilgi Sisteminin kurulması.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner128
  banner130
  banner131
  Hava Durumu
  Tümü Anket
  Ne Tür Haber Okuyorsunuz ?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  SPOR TOTO SÜPER LİG

  Tür seçiniz:
  E-Gazete
  • Haber-Sistemi - 10 Ağustos 2011Manşeti
  Karikatür
  • Twiit
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv

  banner129

  Safak Gazetesi MES Yan Sol -->