banner133

AĞCA: TÜFENKCİ İLE GÜMRÜKLERDE BELİRSİZLİĞE SON

Bülent Tüfenkci’nin Gümrük ve Ticaret Bakanı olmasının ardından yaptığı çalışmalarla iş dünyasının gümrüklerde nefes aldığını söyleyen işadamı Erol Ağca, Laleli piyasasının da yeniden canlandırılması gerektiğinin altını çizdi.

28 Ekim 2016 Cuma 16:19
Bu haber 9377 kez okundu
AĞCA: TÜFENKCİ İLE GÜMRÜKLERDE BELİRSİZLİĞE SON
 Senyor Gardin Yönetim Kurulu Başkanı Erol AĞCA:

BAKAN TÜFENKCİ DÖNEMİNDE MALLARIMIZI EN GEÇ 40 GÜN İÇİNDE GÜMRÜKTEN ALIYORUZ”

Bülent Tüfenkci’nin Gümrük ve Ticaret Bakanı olmasının ardından yaptığı çalışmalarla iş dünyasının gümrüklerde nefes aldığını söyleyen işadamı Erol Ağca, Laleli piyasasının da yeniden canlandırılması gerektiğinin altını çizdi.

 

İşadamı Erol Ağca Senyor Gardin markası ile sadece Türkiye’de değil başta Rusya, Kırgızistan ve Kazakistan olmak üzere bölge ülkelerinde kalitesiyle adından söz ettiriyor. Yurt dışında mağazaları olan Senyor Gardin’in Laleli’den çıktığını hatırlatan Ağca, 90’lı yıllardaki Laleli piyasasının oluşturulması gerektiğinin altını çiziyor. Tekstil sektöründeki başarısının yanı sıra basın ve spor camiasında da adından sıkça söz ettiren Ağca ile ekonomiden Malatya’ya Gümrüklerdeki son duruma kadar geniş bir yelpazede görüştük:

      

BİTMEYEN SEVDA

Malatya Pütürge Doğanyol Gökçe de 1965 yılında dünyaya geldim. İlkokul, ortaokul ve liseyi İstanbul’da bitirdim. Ancak Malatya benim olmazsa olmazımdır. Senede en az 10 defa giderim annem babam yılın yarısını orada geçirir. Malatya’dan kopmamak çocuklarımıza da bu sevdayı aşılamak için  oraya ciddi yatırımlar yapıyoruz. 2004 yılında Laleli’de 500 bin dolara otel alabilecekken ben bu parayla Malatya’da çiftlik  almayı tercih ettim.

LALELİ’DE İKİ MARKA İLE SEKTÖRE HIZLI GİRDİK

Askerlik sonrası Güngören’de bir gömlek fabrikamız vardı. Vakko’ya fason olarak gömlek dikiyorduk. 1993 yılında Rusya pazarının hareketli olmasından ötürü Senyor Gardin ve Marco Bellini markalarımızla Laleli’deki yerimizi aldık.

ESKİ SOVYETLERDE SENYOR GARDENİ HERKES BİLİR

Senyor Gardin ne demek?

Senyor biliyorsunuz Fransızca bir kelime, gardin ise Laleli piyasasında markaların ya İtalyanları çağrıştırması lazım, yani biraz algı oluşturmak ve kalitemizle bugün başta Rusya olmak üzere eski Sovyetler ülkelerinde çok bilinen bir marka haline geldik. O yıllarda Moskova ve Ukrayna’ya çok ciddi miktarlarda gömlek ihracatı yaptık. Senyor Gardin markası çok önemli bir marka, daha önce yine Malatyalı bir hemşerimizin markasıydı. Osman Bey, bizden daha önce bu markaya çok daha büyük bir hizmet sunmuş, dünyaya tanıtmıştır bu markayı. Marka 2000’li yıllarda bize geçti, Biz Rusya, Kazakistan, Türkiye Cumhuriyetleri’nde çok ciddi mallar sattık. Fakat son yıllarda bu turist sayısı oldukça düştü.


-Neden düştü?

Ben bu düşüşün nedenlerini tamamen dış politikaya bağlıyorum. Başbakanımız  Binali Yıldırım’ın “Biz düşmanlarımızı azaltacağız, dostlarımızı çoğaltacağız” diye sözü var. Bu 5-6 yıl önce hayata geçirilseydi  çok daha farklı olurdu. Eskiden ayda bir iki kez gelen müşterim yılda bir iki kez gelir oldu. Biz de çaresiz yurt dışına kendi mağazalarımızı açmak zorunda kaldık. Bugün Kırgızistan ve Kazakistan’da kendi mağazalarımız var.

Oradaki çalışmaları nasıl görüyorsunuz, daha mı verimli Türkiye’ye göre?

Evet buraya göre daha verimli  orada kurduğumuz Kaztour  şirketine buradaki Ağcabeyoğlu şirketimiz ihracat gerçekleştiriyor, aynı zamanda İTKİB temsilcisiyiz. Kira, basın yayın ve showroom desteği alıyoruz. Daha önce Malatya’da bir mağaza açtık ancak iki sene orada bir ekip kuramadık buna rağmen Senyor Gardin olarak yine bir mağaza açmayı düşünüyoruz doğduğumuz topraklarda.

LALELİ TÜRKİYE’NİN BEYNİ

Cengizhan Bey şimdi şöyle diyeyim, Laleli’de iş olmazsa Bursa’daki kumaşçı kumaş satamaz, Antep’teki kazakçı kazak satamaz. Adana’daki ayakkabıcı ayakkabı satamaz. Laleli çok önemli yani Türkiye’nin beyni. 90'lı yıllarda bir gün Turgut Özal bu bizim dükkanın önünden geçerken üstü açık bir arabasıyla durdu ve vatandaşa buranın kıymetini bilin dedi; burası Avrupa’nın beyni olacak dedi. Gerçekten de öyle oldu, Laleli Türkiye’ye baktı. Benim inanılmaz bir Turgut Özal hayranlığı var, Allah rahmet eylesin. Ömrü vefa etseydi Türkiye için çok daha güzel şeyler olacaktı.

İŞ DÜNYASINA NEFES ALDIRDI

-Gümrük ve Ticaret Bakanımız Malatyalı Avukat Bülent Tüfenkci’nin çalışmalarını nasıl buluyorsunuz  öncesi ve sonrasını değerlendirir misiniz?

Gümrükler Malatyalı bir hemşerimize teslim edildiği için memnunuz elbette ancak sayın bakanımız Bülent Tüfenkci göreve geldiğinden bu yana, Türkiye için çok fazla çalışıyor olması bu memnunluğumuzu daha da artırıyor. Bizler kumaş ithalatı yapıyoruz eskiden malımızı 3-5 ay çekemediğimiz zamanlar olurdu ancak Tüfenkci döneminde böyle bir sorunu yaşamıyoruz. Artık en geç 40 gün içinde malımızı gümrükten alıyor ve üretim için kullanmaya başlıyoruz. Özetle inanılmaz bir iyileşme var gümrüklerde. Ben bakanımıza ülkemiz adına yaptığı çalışmalardan dolayı çok teşekkür ederim. Hafta içi ülkesi için çalışırken hafta sonları da mutlaka Malatya’ya gelerek ilçeleri tek tek gezmesi de bizi ayrıca mutlu ediyor. İnşallah uzun yıllar bu görevini sürdürür.

YÜZDE 70 LERE VARAN BİR TERCİH

Malatya AK Parti kurulduktan sonra çoğunluk olarak hep onu tercih etti.  Son seçimlerde yüzde 70’lere varan bir tercihti bu. Ancak bakanımız yoktu, biz bu hükümet kurulmadan da sosyal medyadan ‘Malatya’ya mutlak suretle bir bakanlık verilmeli’ diye defalarca yazdık.Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan,Malatya Milletvekili Sayın Bülent Tüfenkci’yi Gümrük ve Ticaret Bakanı yaptı.Sayın Cumhurbaşkanımıza çok teşekkür ediyoruz.


MALATYASPOR’UN HER ZMAN DESTEKÇİSİ OLDU

Sayın Tüfenkci, mütevaziliği ile de her zaman dikkat çeken bir isim oldu aynı zamanda Yeni Malatyaspor’da benim görev yaptığım dönemde iç saha maçlarının hiç birini kaçırmazdı. Bakan olduktan sonrada bu ilgisini eksiltmedi. Bizim yaptığımız Malatyaspor’a destek gecesine bizzat katılarak 3 milyon 800 bin TL gibi bir para toplanmasına vesile oldu.

-Spora gelmişken onu da soralım, siz Malatyaspor’a da hizmet verdiniz. Malatyaspor’daki çalışmalarınızdan biraz bahseder misiniz, şu andaki durumu nedir?

Evet, Malatyaspor çok açık ve net söylüyorum beş senedir ikinci ligde hep play-off a kalıyor ama bir üst lige çıkamıyordu. Biz İstanbul’dan Adil Gevrek başkanlığında bir ekip kurduk. Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır bu ekibe güvenerek devretti ve bu ekip de bu güveni boşa çıkarmadı. İlk senesinde bu takımı şampiyon etti. Bence Adil Gevrek Malatyaspor için bir şanstır, ailesinden fedakarlık ederek takıma sahip çıktı.

-Malatya dernekleriyle ilgileniyor musunuz?

Ben Malatya Doğanyol, Gökçe Köyü dernek başkan yardımcılığı yaptım. Başkanımız İsmet Kahraman bir rahatsızlık geçirince yeni yönetim oluştu. Bu yönetimde ben yer almadım fakat derneğimizin her zaman yanındayız. STK’ların başarılı olmasını çok önemsiyorum.

OĞLU İNKAR ETSEDE GERÇEK DĞİŞMEZ

- Türkiye’nin en büyük sanatçıları da Gökçe’den çıkıyor. Kemal Sunal Gökçeli mi?

Rahmetli Kemal Sunal Gökçeli’ydi evlerimiz aynı mahalledeydi. Fakat onun doğduğu ev yıkılmış durumdaydı. Geçtiğimiz yıl oğlu Ali Sunal’ı  aradım “Ali bey biz babanızın doğduğu evi bir müzeye çevirmek istiyoruz” diye, verdiği cevap; “Abi kimse benim babamın adını kullanarak rant elde etmesin biz İzmirliyiz benim dedem Gökçe’de yaşamıştır. Babam Gökçe’ye hiç gelmemiştir o evde de doğmamıştır” dedi. Biz Malatya Sivil Toplum Örgütleri olarak, MASTÖB olarak orada bir Kemal Sunal Kültür Evi yapalım  istedik ancak oğlu buna izin vermedi. Kemal Sunal kendisi efsane bir sanatçı,  otuz senedir filmlerini  severek izliyoruz, kendisini özlüyoruz ama oğlunun bu vefasızlığını da söylemek isterim.

GÜÇLÜ OLMAK İÇİN BİRLEŞMELERİ GEREKİR

Malatya’daki basın yayını nasıl görüyorsunuz, hem buradakilerin hem Malatya’dakilerin gelişmesi için neler yapılması lazım?

Şimdi Malatya’da inanın bir tane internet sitesi kuran, bir sürü gazeteci arkadaşımız var ama; ben Malatya basınının doğru dürüst bir yol aldığına inanmıyorum. Yani bir kaç tane günlük çıkan gazete var. Basındaki üç dört arkadaşımız birleşerek bir gazete çıkarsalar. Her biri bir yerde internet sitesi kuruyor. Kimin kafası bozuluyor diğerine vuruyor böyle gazetecilik olmaz.

-Siz bir dönem basın sektöründe de yer aldınız.

2005 ile 2011 arası Malatya Son Baskı diye bir gazete çıkarıyordum ve bu gazetenin merkezi İstanbul’du. Ankara, İstanbul ve Malatya’da dağıtılıyordu. Malatya iş adamlarına, sivil toplum örgütlerine, derneklere ücretsiz giderdi. Bu şekilde bizim hemşerimiz olan, mesela İstanbul’da birçok belediye başkanlığı yapmış üst düzeyde olan insanlara faydalı olmaya, onları tanıtmaya çalıştık.  Sonra Fatih’te Bölge Gazetesi diye bir gazetemiz vardı ama şimdi sadece kedi işimizi yapmaya gayret ediyoruz.

İŞ DÜNYASI MALATYA’YI UNUTMASIN

-İş dünyası, spor ve basın camiasında aktif yer alan biri olarak Malatyalı gençlere ve bürokratlara neler söylemek istersiniz?

Malatyalı çok büyük sanayicilerimiz var çoğunu yakın da tanıyorum. Kurumsal firmaları olan çok sayıda işadamımız var. Biz istiyoruz ki bu işadamlarımız, MADEF, MASTÖB  gibi Malatya sivil toplum kuruluşlarına katkı sağlasınlar. Malatya’ya yatırım yapsınlar, Malatyalı başarılı öğrencilerimizin okumalarına katkı sağlasınlar. Bir sürü  böyle üniversitede okuyan ancak maddi durumu iyi olmayan genç arkadaşımız var. Bize burs için geldiklerinde  ne yazık ki Malatyalılardan  bir destek göremiyoruz. Malatyalı olmayan iş dünyası burs verirken bizim bunları görmezden gelme şansımız yok. (Cengizhan VARLI-İSTANBUL)

 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner140
  banner130
  banner131
  Hava Durumu
  Tümü Anket
  Ne Tür Haber Okuyorsunuz ?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  SPOR TOTO SÜPER LİG

  Tür seçiniz:
  E-Gazete
  • Haber-Sistemi - 10 Ağustos 2011Manşeti
  Karikatür
  • Twiit
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv

  banner129

  Safak Gazetesi MES Yan Sol -->